Co potřebujete, abyste to s učením jazyka nevzdali
Nechte mě hádat – vaším problémem není s učením jazyka začít, ale vydržet u něj. Na začátku jste natěšení, plní energie a motivace, postupně ale vaše prvotní nadšení opadává. Možná vám přijde, že se nikam neposouváte, že toho pořád moc neumíte a nebo že je to všechno pro vás moc těžké. Rozhodně v tom nejste sami a taky jsem to tak měla.
Učení jazyka vyžaduje trpělivost, není to něco, co se zvládnete naučit během jednoho intenzivního kurzu. Všude slyšíte, že byste se měli jazyku věnovat pravidelně několikrát do týdne, nejlépe pak denně. Dáte se tedy do toho, jenže po pár týdnech to s tou pravidelností není taková sláva, až to jednoho dne vzdáte, protože jste tolikrát vynechali nebo zapomněli, že si řeknete: „To stejně nemá cenu. Nemám na to.”
Jak tedy na to? Co se s tím dá dělat?
Vytvořte si návyk. Návyk z učení se a obklopení se jazykem. Návyk je činnost, kterou děláte automaticky, a tím pádem pak nemusíte myslet na to, kdy a co se vlastně učit. Díky jazykovým návykům se budete posouvat a neskončíte, jakmile vaše motivace trochu klesne. To je ostatně úplně přirozený vývoj a to nejen v osvojování si cizího jazyka.
Nechte se inspirovat následujícími kroky k vytvoření těch správných návyků, které popisuje James Clarke ve své knize „Atomic habits”, česky „Atomové návyky”. Kniha nabízí návod na to, jak být díky správným návykům v životě produktivnější a jak si uvolnit svoji mentální kapacitu pro věci, které jsou pro vás v životě nejdůležitější..
- Vytvořte si přesný plán vašeho učení. Nestačí si jen říct, že se budete učit německy, ale co nejkonkrétněji si naplánujte, co, kdy a kde budete dělat. Např.: Ráno v kuchyni během snídaně budu poslouchat konkrétní podcast v němčině, v polední pauze si z něj vypíšu slovíčka a fráze do aplikace, odpoledne během cesty domů si nové fráze v duchu přeříkám a shrnu si, co jsem slyšela.
- Začleňte nový návyk do vašeho života tak, že ho „nabalíte“ na nějaký váš stávající návyk nebo pravidelnou činnost. Nový návyk se vám bude taky snadněji plnit, když si ho spojíte s tím, co máte rádi, co rádi děláte – oblíbená činnost tak bude sloužit jako odměna za splnění návyku. Např.: Předtím, než si ráno uvařím kávu (kterou miluju), si zopakuju slovíčka.
- Upravte si okolní prostředí tak, aby vás k novému návyku inspirovalo a ponoukalo. Mějte na očích vaše cíle (formou fotek, citátů apod.) a také vaše učební zdroje, ať už to jsou učebnice na pracovním stole, lístečky se slovíčky v kuchyni, podcasty k poslechu v telefonu nebo uložené záložky se stránkami na procvičování gramatiky a slovíček v počítači.. Bude pro vás snazší začít s danou činností, když budete mít vše, co k učení potřebujete, vždy při ruce.
- Seznamte se s lidmi, kteří mají stejný nebo podobný cíl. Dost pomáhá, když si najdete studijního partnera, se kterým se budete navzájem podporovat, radit si a popohánět se. Nebo se připojte do podobné facebookové skupiny, kde si budete sdělovat svoje pokroky.
- Udělejte si svůj nový návyk co nejlehčí a nechtějte po sobě ze začátku příliš. Návyk by měl být jednoduchý, aby byl lehce splnitelný, i když se vám do něj zrovna nebude chtít. Připravte si krátké cvičení, podívejte se na krátké video, přečtěte si kratší text. To zvládnete i v hodně nabitých dnech. Stejně tak se můžete řídit pravidlem dvou minut, kdy se jazyku věnujete přesně dvě minuty, po kterých přestanete. Díky tomu si návyk vytvoříte a dobu trvání pak budete moct prodlužovat.
- Vytvořte si závazek, abyste byli nuceni se nevzdávat a vytrvat. Můžete si například zaplatit dopředu lekce s lektorem, koupit jízdenky do vaší vysněné destinace nebo objednat předplatné cizojazyčného časopisu. Peněžní závazek funguje poměrně dobře, slovní závazek třeba rodině nebo kamarádovi už takovou sílu nemá.
- Veďte si tzv. „návykometr“ a zaznamenávejte si vaše cíle a pokroky. Sledování pokroků vás namotivuje do dalšího snažení a odškrtávání splněných úkolů vás naplní spokojeností.
- Nevynechávejte svůj návyk víc jak jedenkrát. Jak trefně píše James Clear: „Vynechat jednou je náhoda. Vynechat dvakrát je začátek nového návyku.“ Vždy je lepší méně než nic, nemusíte být vždy dokonalí, důležitější je být konzistentní.
- Překonávejte nudu, která se někdy objeví, a prostě pokračujte ve svém plánu. Nic nás nemůže bavit donekonečna, ale jen díky vytrvalosti se můžeme v něčem zdokonalovat. To ale neznamená, že musíte celé roky zůstávat u jednoho lektora, jedné učebnice nebo jedné aplikace. Tady se naopak nebojte občasného (opravdu jen občasného) obměňování. Pokud vás už nebaví videa od jednoho tvůrce, najděte si jiného, který se vám bude líbit a zase vás pro učení nadchne. U něho pak nějakou dobu vydržte.
Pokud to tedy s němčinou myslíte vážně, na nic nečekejte, začněte a vytvořte si ty správné návyky. 🙂
Více k jednotlivým tipům se dočtete v knize „Atomové návyky” od Jamese Cleara z nakladatelství Jan Melvil Publishing.