Jak nezapomenout cizí jazyk na mateřské a rodičovské?
Čeká vás nová životní role rodiče a bojíte se, že už nebudete mít čas na učení se a používání cizího jazyka? Nebo už jste se svými dětmi na mateřské či rodičovské “dovolené” a nevíte, jak si udržovat váš cílový jazyk?
Jako máma dvou malých dětí (2,5 a 5 let) už vím, že nepotřebujete hodně volného času, abyste se mohli cizímu jazyku věnovat. Stačí, když se jím budete pravidelně obklopovat, až se stane součástí vašeho každodenního života. Jak na to se dočtete v následujících tipech.
I málo se počítá
Říkáte si, že když máte v každodenním kolotoči dítě – domácnost, domácnost – dítě čas jen pár minut, tak nemá cenu věnovat se jazyku, když toho stejně moc nestihnete? To jste na omylu, protože i málo je lepší než nic a i když se třeba v jazyce neposunete o úroveň výš, alespoň nebudete po skončení rodičovské se svými znalostmi znovu na začátku.
Možností, co dělat pro váš jazyk, je spousta. Přečtěte si kousek článku o něčem, co vás zajímá, opakujte si slovíčka pomocí aplikace, mluvte sami se sebou, podívejte se na video, udělejte pár klikacích cvičení…Inspirujte se třeba na sociálních sítích, například u mě (Klara auf Deutsch) na Facebooku nebo Instagramu.
Objevujte dětský svět
Ponořte se s dětmi do dětského světa v cizím jazyce. Čtěte jim pohádky, naučte se s nimi říkanky a básničky. Zpívejte si nebo společně sledujte dětské cizojazyčné pořady. Pokud máte potíže s porozuměním, vyberte si cizojazyčné varianty pohádek a pořadů, které znáte česky. Budete tak vědět, o čem daný příběh vypráví.
Kulisa všedního dne
Být na rodičovské znamená vedle péče o dítě i nikdy nekončící starost o domácnost. Domácí práce si můžete alespoň trochu zpestřit a zpříjemnit tím, že si k nim pustíte oblíbený podcast, audioknihu, rádio nebo hudbu v jazyce, který se učíte. Nejen že vám tak půjdou neoblíbené činnosti lépe od ruky, ale pochytíte během nich i nová slovíčka a pravidelným posloucháním si zlepšíte porozumění.
Přihlašte dítě, zapojte i sebe
Navštěvujte s dětmi batolecí a dětské skupiny, kde se děti hravou formou seznamují s cizím jazykem. Zabavíte děti a zároveň se něco nového přiučíte i vy. Navíc navážete nové kontakty s podobně smýšlejícími rodiči.
Čas pro sebe
Domluvte si pravidelné hlídání alespoň jednou týdně a využijte čas bez dětí k lekcím s lektorem nebo ke konverzacím s rodilým mluvčím. Díky online výuce nemusíte dojíždět na kurz a lektor vás navíc povede, takže nebudete muset vymýšlet, co se právě učit a čemu se věnovat. Ušetříte tím hodně času a to se obzvlášť na rodičovské cení!
Sdílení motivuje
Seznamte se s maminkami/ tatínky, kteří se učí váš cílový jazyk, nebo přímo s rodilými mluvčími ve vašem městě a povídejte si v daném jazyce o vašich rodičovských zkušenostech třeba na dětském hřišti. Vzájemná podpora vás bude motivovat ke zlepšování vašich znalostí.
A co je hlavně důležité:
- Nevyčítejte si, že se vám do učení se nebo čehokoliv jiného kolem cizího jazyka nechce, protože máte prostě plnou hlavu vašeho miminka. Je to úplně přirozené a já jsem například první měsíce s prvorozenou dcerou neměla pomyšlení vůbec na nic. Jen jsem si zkrátka užívala naše první dítě.
- Nesrovnávejte se s ostatními rodiči. Každý máme své vlastní priority a jiné podmínky, a tak to, že někdo při rodičovské vystudoval vysokou školu nebo se naučil další cizí jazyk, neznamená, že vy jste líní.
- Užívejte si čas s dětmi podle vašich představ, protože i rodičovská jednou skončí..
Pokud chcete s němčinou pomoct, ráda vám na bezplatné úvodní konzultaci poradím, co by pro vás bylo vhodné. Nabídnout vám mohu 10minutové konverzace po telefonu, při kterých můžete být klidně na procházce s kočárkem, mentoring “Online vedení samouků”, kdy nejste vázáni na konkrétní čas lekce, ale vypracováváte úkoly v době, kdy se vám to hodí, nebo individuální online lekce, které přizpůsobuji vašim potřebám ať už co se týče témat, tak i náročnosti.